Kierowcy Zjednoczonego Królestwa, Francji i Czech doświadczają najwięcej agresywnych zachowań na drodze.

zdjęcie

7 na 10 kierowców doświadczyło tam wrogich gestów a przynajmniej co drugi spotkał się z przekleństwami i blokowaniem drogi. Polski nie ma w pierwszej dziesiątce.

Badanie kierowców przeprowadził TNS na zlecenie LeasePlan, lidera branży zarządzania flotą. W ankiecie online udział wzięło ponad 3 tys. kierowców flotowych z 20 krajów. Jednym z badanych aspektów było agresywne zachowanie na drodze. Okazuje się, że z agresją najczęściej spotykają się kierowcy z Wielkiej Brytanii a najrzadziej kierowcy z Turcji. Polscy kierowcy znaleźli się dopiero na 18 miejscu zestawienia.

W tym niechlubnym zestawieniu pierwsze miejsce zajmuje Wielka Brytania, drugie Francja, a trzecie Czechy. W TOP10 najbardziej agresywnych kierowców znalazły się jeszcze takie kraje jak Niemcy, Indie, Belgia, Włochy, Stany Zjednoczone, Australia i Luksemburg.

Irytujące zachowania

Kierowcy samochodów firmowych zostali zapytani też o inne aspekty dotyczące bezpiecznej jazdy. Według respondentów najbardziej irytującymi zachowaniami na drodze jest  nie zachowywanie przez innych użytkowników drogi bezpiecznej odległości od poprzedzającego samochodu (24 proc.), zbyt powolna jazda (20 proc.) i zajeżdżanie drogi (17 proc.). Polscy kierowcy najbardziej irytują się, gdy ktoś zajeżdża im drogę (32 proc.).

źródło: LeasePlan