Sobiesław Zasada otrzymał w środę brązowy medal „Cracoviae Merenti”. 

Trzykrotny mistrz Europy w rajdach samochodowych (1966, 1968, 1971 r.), 11-krotny mistrz Polski, propagator bezpiecznej jazdy Sobiesław Zasada otrzymał brązowy medal „Cracoviae Merenti”.

01 Cracoviae jpg

Odznaczenie, przyznawane przez Radę Miasta Krakowa za szczególne zasługi dla miasta, zostało wręczone mu podczas środowej, uroczystej sesji organu samorządowego. Laudację dotyczącą „legendy polskiego sportu motorowego” wygłosił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Przypomniał, że urodzony 27 stycznia 1930 r. Zasada w czasach swojej młodości trenował z sukcesami tenis stołowy i lekką atletykę. Jednak ze względów zdrowotnych (kontuzja) skupił się na sporcie motorowym

Sport samochodowy uprawiał od 1952 r. W dorobku ma także m.in. trzy srebrne medale mistrzostw Europy kierowców (1968, 1969, 1972), zwycięstwa w 148 rajdach. Uczestniczył w największych imprezach na świecie: Londyn – Sydney, Londyn – Meksyk, Vuelta del America del Sur, Gran Premio Argentino, Safari, Monte Carlo, Acropolis. Był kierowcą fabrycznym takich marek jak Steyr Puch (3 lata), Porsche (5), BMW (2) i Mercedes (3).

02 Cracoviae jpg

W trakcie uroczystości były mistrz kierownicy, obecnie znany biznesmen, mówił, że jest zadowolony ze swojego życia zawodowego, prywatnego, jak i kariery sportowej.

„W życiu trzeba mieć dużo szczęścia, ale trzeba umieć jemu pomagać. Po zakończeniu kariery zawodniczej skupiłem się na walce o poprawienie bezpieczeństwa na drogach. Chciałbym zaproponować radnym w Krakowie, aby zadecydowali o budowie toru do doskonalenia jazdy samochodem” – powiedział Zasada. Dodał, że jest dumny, iż wymyślone przez niego pozdrowienie kierowców „szerokiej drogi” jest nadal w użyciu.

Przypomnijmy, że medal „Cracoviae Merenti” został ustanowiony w 1992 r. i jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez miasto. Pierwszy złoty medal otrzymał Jan Paweł II. W 1998 r. radni zdecydowali, że złote medale będą odtąd przyznawane tylko instytucjom, uhonorowano nimi: Biskupstwo Krakowskie, Uniwersytet Jagielloński, Szpital Zakonu Bonifratrów, Bractwo Kurkowe,

Krakowską Kongregację Kupiecką.

źródło: PAP

Foto: Grupa Zasada