Pod względem warunków drogowych zima to zdecydowanie najtrudniejsza z pór roku.

 

Niebezpieczne warunki jazdy zimą powodują, że wielu kierowców nie czuje się wtedy pewnie za kierownicą. Jak pokazują statystyki, odsetek wypadków z udziałem młodych i niedoświadczonych kierowców jest bardzo wysoki. Mimo tego, oni także mogą cieszyć się zimowym krajobrazem pod warunkiem, że odpowiednio przygotują się i zadbają o swój samochód.

„Okres zimowy wiąże się z dużymi wahaniami pogody, a zmiany przyczepności auta spowodowane pokrywającymi powierzchnię jezdni śniegiem i lodem mogą dla początkujących kierowców stanowić duże zaskoczenie. Co więcej, ograniczona widoczność oraz gołoledź, czy zalegające na drogach błoto pośniegowe mają znaczny wpływ na sterowność oraz wydłużenie drogi hamowania pojazdu” – mówi kierowca testowy Nokian Tyres, Mika Kuusi.

Świeżo upieczeni kierowcy z reguły dopiero uczą się stawiać pierwsze kroki na drogach. Sytuację utrudnia fakt, iż wielu z nich rzadko siada za kierownicą. Krótkie podróże z domu do sklepu nie wystarczą, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie, jeśli chodzi o jazdę w zimowych warunkach.

„Kierowcy, którzy rzadko siadają za kółkiem mogą mieć duży problem, aby poradzić sobie na trudnych i wymagających trasach przy zmiennych warunkach pogodowych. Wielu świeżo upieczonych kierowców obawia się jazdy w centrum miasta, korków, parkowania, czy prowadzenia po zmierzchu” – wyjaśnia Kuusi.

Według danych Komisji Europejskiej, wśród śmiertelnych ofiar wypadków drogowych dominują kierowcy pomiędzy 16, a 24 rokiem życia. Ryzyko kolizji w ich przypadku jest dwu-, a czasem nawet trzykrotnie większe w porównaniu do bardziej doświadczonych kierowców. Wśród przyczyn wypadków z udziałem niedoświadczonych kierowców dominują utrata kontroli nad pojazdem oraz nadmierna prędkość. Najczęściej dochodzi do nich nocą, kiedy widoczność jest mocno ograniczona.

Stan pojazdu oraz znajomość jego funkcji znacznie poprawiają bezpieczeństwo jazdy. Młodzi kierowcy często poruszają się starszymi modelami samochodów, które nie są wyposażone w system wspomagania kierowcy ani inne systemy bezpieczeństwa. Zamiast starszych pojazdów z gorszym wyposażeniem, początkujący kierowcy powinni wybierać możliwie najbezpieczniejsze auta.

„Także w przypadku nowszych modeli samochodów ważne jest, aby wiedzieć, jak zachowują się w ekstremalnych warunkach. W okresie zimowym utrata kontroli nad pojazdem następuje najczęściej w czasie zmiany pasa ruchu w końcowym etapie wyprzedzania” – mówi Produkt Manager Nokian Tyres, Martin Dražík.

Dražík przestrzega jednak, że w wypadku dużych SUV-ów nawet automatyczne systemy i dodatkowe funkcje bezpieczeństwa nie są w stanie zapobiec wypadnięciu samochodu z drogi przy zbyt dużej prędkości.

Oprócz stanu pojazdu, początkujący kierowcy powinni zwracać uwagę także na stan opon. Warto mieć w swoim aucie zamontowane nowoczesne opony, zapewniające jak najlepszą przyczepność, co przekłada się na kontrolę i bezpieczeństwo w czasie jazdy po śliskiej nawierzchni. Nie należy ponadto zapominać o regularnej kontroli stanu bieżnika oraz ciśnienia powietrza w oponach.

Prowadź bez obaw! – Wskazówki dla początkujących kierowców:

-    Pewność w prowadzeniu auta osiągniesz tylko dzięki praktyce. Dlatego szczególnie warto skorzystać z porad  instruktorów doskonalenia techniki jazdy, którzy nauczą jak należy prowadzić pojazd w różnych warunkach drogowych.

-    Kluczem jest opanowanie. Zamiast wpadać w panikę, gwałtownie i ostro hamować, czy sztywno prostować ręce, staraj się utrzymać kontrolę nawet w niespodziewanych sytuacjach.

-  Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach to pozornie błaha czynność, która jednak ma decydujące znacznie podczas jazdy w ekstremalnych warunkach. Pojazdy z nieodpowiednio napompowanymi oponami mogą zachowywać się w nieprzewidywalny sposób w czasie manewrów wymijania przy dużych prędkościach.