Przejedzenie, alkohol oraz zmęczenie wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu człowieka. Powinni o tym pamiętać szczególnie kierujący pojazdami.
Podczas wielu spotkań rodzinnych lub z przyjaciółmi towarzyszą wysokoprocentowe napoje. Tymczasem każda ilość wypitego alkoholu wpływa na funkcjonowanie człowieka. Już pierwsze gramy alkoholu w naszym organizmie powodują rozluźnienie, bo działa on na mózg jak środek usypiający. Natomiast każde dodatkowe ilości wyzwalają od zahamowań. O ile na trzeźwo kierowca nie zakłada możliwości kierowania autem, o tyle po kilku „głębszych” nabiera przeświadczenia, że nie jest aż tak pijany, aby sobie nie poradzić z jazdą.
Według Światowej Organizacji Zdrowia za ryzykowne uważa się picie w ciągu jednego dnia więcej niż 30-40 g czystego alkoholu w przypadku mężczyzn i 20 g w przypadku kobiet.
– Pamiętajmy! Każdy ma inną tolerancję, dlatego nie można określić bezpiecznych norm spożycia alkoholu. Nawet jeśli wydaje się nam, że wypiliśmy niewiele, to organizm już jest pod wpływem środka zmieniającego świadomość i upośledzającego ośrodki sprawujące kontrolę nad różnymi czynnościami, co jest szczególnie niebezpieczne za kierownicą, przypomina dr Ewa Odachowska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.
Podczas świętowania unikajmy też przejedzenia, które jest nieprzyjemnym stanem także dla mózgu, ponieważ funkcje poznawcze muszą konkurować z procesami trawiennymi, w efekcie czego jesteśmy ospali i zmęczeni.
– Najlepiej nie doprowadzać do przejedzenia, robiąc przerwy na spacer lub popijając wodę. Jeśli nie potrafimy oprzeć się przysmakom, postarajmy się nie podróżować bezpośrednio po posiłku. Gdy odczuwamy zmęczenie zatrzymajmy auto, przewietrzmy je, napijmy się wody i ewentualnie zjedzmy kostkę gorzkiej czekolady. Jeśli dodatkowo jesteśmy senni, a przed nami długa podróż, zróbmy przerwę na odpoczynek lub drzemkę, podpowiada psycholog transportu.
Zmęczenie również ma wpływ na sprawność fizyczną i psychiczną, doprowadzając do osłabienia funkcji poznawczych i psychomotorycznych. W przypadku kierowców może to się przełożyć na stopniowy spadek koncentracji w sytuacji drogowej.
Głównymi skutkami, jakie wywołuje zmęczenie są wahania i pogorszenie uwagi oraz wydłużenie czasu reakcji, a kierowcy często muszą podjąć od 8 do 12 decyzji na jeden kilometr, mając na to ułamki sekund. Im bardziej zaskakująca sytuacja drogowa i im mniej doświadczony kierowca, tym więcej czasu zajmuje mu trafne ocenienie sytuacji, podjęcie właściwej decyzji oraz jej bezbłędne wykonanie.
źródło: ITS