Spośród 10 osób posiadających prawo jazdy 4 to kobiety, a liczba ta z roku na rok rośnie.

Jednak wciąż powszechny jest stereotyp „kobiety za kierownicą”, która rzekomo powoduje wiele stłuczek, jeździ mało dynamicznie i nieporadnie. Jednak raporty dotyczące wypadków w Polsce obalają ten mit. Mężczyźni spowodowali w 2013 r. 74,1 proc. wypadków, a tylko 21,4 proc. z nich zdarzyło się z winy kobiet.

Zbyt szybka jazda jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków (21,4 proc. w 2014 r.) Odpowiednia prędkość jest więc podstawą bezpiecznej jazdy, a w tym królują kobiety. Większość mężczyzn uważa siebie za bardzo dobrych kierowców, choć rzeczywistość jest zupełnie inna. Momentem, w którym dopiero zdajemy sobie sprawę, że nie mamy opanowanych wszystkich manewrów, jest stłuczka. Co zrobić, by nie bać się wsiąść za kierownicę i zminimalizować ryzyko kolizji w przyszłości? Warto skorzystać z udziału w zajęciach w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Podczas takiego kursu ćwiczy się konkretne umiejętności, nad którymi trzeba popracować. Celem szkolenia jest nauczenie prawidłowego reagowania w krytycznych sytuacjach oraz panowania nad pojazdem w różnych warunkach drogowych.

W samochodzie kierowcy często piją napoje, czy rozmawiają przez telefon (niestety nie zawsze przez zestaw głośnomówiący), co  jest później przyczyną stłuczek i kolizji -  niezależnie od płci. Największym problemem jest używanie  telefonów komórkowych podczas jazdy. W 2013 r.  89 143 kierowców dostało mandat za używanie telefonów komórkowych.

Zagapianie się na światłach jest za to głównym powodem mniej płynnej jazdy. Co robimy czekając na zielone światło? Kobiety często poprawiają makijaż, ale także, podobnie jak mężczyźni, czytają i wysyłają sms-y i sprawdzają maile. Urządzając w samochodzie „biuro”, chcą w ten sposób zaoszczędzić czas. To jednak pozorna oszczędność – w efekcie tworzą się jeszcze większe korki, a wszyscy uczestnicy ruchu docierają później do celu. Zdarza się również, że w trakcie postoju na światłach kobiety poprawiają swój makijaż. Jeśli jednak ich przerwa na makijaż zatamuje ruch na skrzyżowaniu, będzie to podstawą do mandatu. Za blokowanie skrzyżowania kara wynosi 300 zł.