EuroNCAP wprowadzi nowe rozwiązania.

Organizacja EuroNCAP przygotuje nowe regulacje w swoich testach bezpieczeństwa, promujące tych producentów samochodów, którzy będą oferowali w swoich autach klasyczne przyciski i przełączniki do obsługi m in. świateł awaryjnych, wycieraczek, kierunkowskazów, klaksonu i funkcji wzywania pomocy eCall.

Stosowanie klasycznych przycisków w pojazdach będzie warunkowało uzyskanie najwyższej 5 gwiazdkowej oceny w testach bezpieczeństwa. Nowe wymogi EuroNCAP mają na celu zniechęcenie producentów samochodów do nadmiernego polegania na ekranach dotykowych, co określono jako zbyt rozpraszające kierowcę.

Przygotowywane zmiany EuroNCAP są reakcją na trend w projektowaniu samochodów, który kładzie nacisk na zaawansowane rozwiązania technologiczne. Więcej ekranów sprawia, że ​​nowy samochód wygląda bardziej futurystycznie i może mieć inne zalety dla producentów samochodów. Wnętrza wyglądają jako prostsze i tańsze, umożliwiając jednocześnie firmom wdrażanie aktualizacji oprogramowania drogą bezprzewodową. Jednakże tego typu rozwiązania mają również swoje poważne wady.

Według EuroNCAP ​​w celu obsługi ekranów dotykowych, kierowcy muszą odrywać wzrok od drogi. Tesla przewodziła trendowi przenoszenia podstawowych elementów sterujących pojazdem na ekrany dotykowe.

Wprowadzenie nowych przepisów nie będzie wymagało od producentów zmian w konstrukcji samochodów, ponieważ wysoka ocena EuroNCAP nie jest konieczna, aby pojazd mógł poruszać się po drogach. Jednakże zdobycie pięciu gwiazdek w zakresie bezpieczeństwa jest dodatkowym atutem, który może pomóc zwiększyć atrakcyjność pojazdu w oczach klientów.

EuroNCAP planuje wprowadzenie nowych wytycznych w ramach szerszego zestawu zmian w przepisach, które mają nastąpić w 2026 r. Producenci samochodów zgadzają się z planowanymi zmianami.