94 proc. polskich kierowców zmienia opony na zimowe pomimo, że w Polsce nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany ogumienia.

Większość zmotoryzowanych zdaje sobie sprawę, że dostosowanie rodzaju opon do warunków atmosferycznych ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Dlaczego Polacy wybierają opony sezonowe?

Wyniki badań wskazują, że większość kierowców jeżdżących po polskich drogach jest świadoma zalet wynikających z jazdy na ogumieniu dostosowanym do pory roku – opony sezonowe zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas jazdy w warunkach atmosferycznych i drogowych do których zostały przystosowane. Wysokiej jakości opona zimowa zapewnia optymalne właściwości jezdne podczas jazdy w niskich temperaturach, po śniegu, błocie pośniegowym, czy w czasie gołoledzi. Natomiast ogumienie letnie gwarantuje najlepsze właściwości na suchej oraz mokrej nawierzchni w okresie letnim.

 

Dwa komplety opon na cały rok

Klimat Polski charakteryzuje się dużą zmiennością pogody. Nasz kraj znajduje się w strefie oddziaływania czynników klimatu zarówno morskiego (od zachodu), jak i lądowego (od wschodu). Większy wpływ klimatu lądowego wywołuje np. suche, upalne lato, czy mroźną zimę. Z kolei deszczowe lato jest efektem działania czynników klimatu morskiego. Wartości średniej rocznej temperatury powietrza wahają się od nieco powyżej 5°C do około 9°C. Charakterystyczną cechą naszego klimatu jest także wyraźny podział na okres zimowy i letni. Pierwszy trwa od listopada do kwietnia – średnia miesięczna temperatura powietrza w Polsce w tych miesiącach jest poniżej 7°C. Kwiecień, zgodnie ze starym porzekadłem, przeplata lato oraz zimę – i nierzadko w ramach jednej doby mamy dość drastyczne zmiany pogody. W ubiegłym roku, w kwietniu temperatura utrzymała się na poziomie 7,1°C – co jak zdaniem specjalistów stanowi granicę wymiany opon sezonowych. Z kolei od maja do października w 2017 r. panował sezon, w którym doskonale sprawdzają się opony letnie. Co więcej, według wieloletnich danych klimatycznych IMGW opady deszczu i śniegu w Polsce występują przez niemal sześć miesięcy – w związku z tym jazda na oponach letnich przez cały rok jest bardzo niebezpieczna. Już w temperaturze 6°C, na mokrej nawierzchni droga hamowania z prędkości 80 km/h na oponach zimowych będzie krótsza o 7 metrów w stosunku do opon letnich. Na zaśnieżonej drodze dla prędkości 48 km/h ta różnica wynosi 31 m.

Gdy temperatura spada poniżej temperatura spada poniżej 7°C, mieszanka letnia traci elastyczność – im niższa jest temperatura, tym twardsza staje się opona letnia. A to z kolei przekłada się na spadek przylegania do podłoża, przenoszenia sił przyspieszania i wydłużenie drogi hamowania. W przypadku ogumienia zimowego odpowiednia mieszanka zapewnia elastyczność gumy przy temperaturach poniżej 7°C. Widoczna różnica pomiędzy oponami sezonowymi to także rzeźba bieżnika. W ogumieniu zimowym bieżnik ma wiele lameli, co ułatwia przejazd po nawierzchni pokrytej błotem pośniegowym lub śniegiem. Z kolei bieżnik opon letnich jest tak zaprojektowany, aby skutecznie odprowadzać wodę – ze śniegiem czy błotem pośniegowym tak dobrze sobie nie radzi.

Opony są jedynym elementem, który łączy samochód z nawierzchnią. Sezonowe ogumienie wysokiej jakości zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, a co za tym idzie ogranicza ryzyko wypadku. Dlatego zakupu opon sezonowych nie należy traktować jako wydatku, ale jako inwestycję w bezpieczeństwo – własne, swojej rodziny i innych uczestników ruchu drogowego.